Güzellik

Saç bakımı

Saç bakımı

Saç bakımı sizin de hayatınız da oldukça büyük yer kaplıyor değil mi? Özellikle saçlar biz bayanlar için çok önemli.. Peki saç bakımı için neler yapmalıyız? Saç bakımı nedir? Nasıl yapılır? Saçın yapısı nedir? Saç neden yıpranır? Boyalı ve yıpranmış saç için kürler nelerdir?  ve daha birçok sorunuzun cevabı burda…  Saç bakımı için öncelikle saçın yapısı nedir onu öğrenelim.

Saçın yapısı

Saç keratin adlı bir proteindir. Disülfit, yağ ve hidrojen bağları sayesinde dayanıklı bir yapısı vardır. En dayanıklı  katman dış katmandır. Saçın rengini içinde ki melamin pigmentini verir. Melamin üretimini yaşın ilerlemesi ile vücut bırakır ve saç beyazlamaya başlar. Saçın düz yada kıvırcık olması disülfit bağlarının yoğunluğu belirler. Disülfit bağları kıvırcık saçta daha yoğundur. Saç ince, çok katmanlıdır ve çoklu liflerden oluşmuştur. Saçta çatallanma bu yapıların ayrılmasıyla ortaya çıkar.

saç bakımı

Saç neden yıpranır

Saç bakımı için önemli parçalardan biri kozmetiklerdir. Kozmetikler saça olumlu gelişimler sağladığı gibi de olumsuz bir çok zararı vardır. Kozmetik kaygılarla saça uyguladığımız sprey, boya, yanlış tarama, güneş ışınları, klorlu su, ısı uygulamak, uygun olmayan şampuan kullanımı katikül pullarına zarar verir ve yıpranma gerçekleşir.

Boyalı ve yıpranmış saç için kürler

-Mayonez

Haftada iki kere uygulanabilecek en basit maskedir. 30 dakika bekletin ve yıkayın hepsi işte bu kadar. Saç bakımı için mayonez ne işe yarar? İçin de yumurta sarısı, yoğurt ve yağlar barındırdığı için saçı yumuşatır ve parlaklık verir.

saç bakımı

Diğer bir saç bakım kürü

-Asiti alınmış bira (alkolsüz bira tercihen)

-Aleovera bitkisi

-Zeytin yağı

-E vitamini kapsülü

Yarım bardak bira, bir sap aleovera, yarım saç bardağı zeytinyağı ve E vitamini.  Haftada bir kez ve 30 dakikalık bir işlemdir.

Üçüncü saç bakım kürü

-Zeytin yağı

-Yumurta sarısı

-Badem yağı

Yarım çay bardağı zeytin yağı ve badem yağı iki yumurta sarısı karıştırıp uygulayın. 30 dakika bekletin ve yıkayın. Haftada bir defa kullanabilirsiniz.

Bir türlü uzamayan saçlar için de…

L’oreal Paris markasının saç maskesini ve şampuanını öneririm. Hemen yağlanan saçlarınız varsa ilaç gibi gelecek. Bir kere alıp deneyin farkı göreceksiniz. Benim saç tipimde budur. Bugün yıkayım yarına koca bir yağlı kafa 🙂

 SAÇ EN HIZLI NASIL UZAR DERSENİZ TABİKİ CEVABINIZ BURADA 🙂

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !