Hamilelik Sağlık

Klomen nedir neden kullanılır?

Klomen nedir ne için kullanılır? öncelikle bu sorunun cevabının vermeden önce bazı bilmeniz gereken bilgiler mevcut… Gelin birlikte inceleyelim klomen nedir nasıl kullanılır? kısırlık ve daha bir çok sorunuzun cevabını… 🙂

KISIRLIK: Hem erkek hem de kadınlar da sıkça görülen bir doğurganlık sorunudur. 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız bir ilişki sonucu bebek elde edilemeyen duruma KISIRLIK (infertilite)denir. Günümüzde de infertilite tedavisi için geliştiştirilmiş bir çok tedavi yöntemi vardır. Klomen de bu tedavi yöntemlerinden biridir.

KLOMEN NEDİR?

Klomen, yumurta üretiminde problem yaşayan ancak hamile kalmak isteyen kadınlarda yumurta üretimini teşvik etmek amacıyla kullanılan bir yumurtlatıcı ilaçtır. Aynı zamanda ovulasyon uyarıcı ilaç sınıfında da yer almaktadır.  Yumurtaların yumurtalıklar da gelişmesine ve serbest bırakılmasına neden olan FSH hormonu artırmak için anti-östrojen etkisiyle benzer şekilde çalışmaktadır.

klomen nedir nasıl kullanılır

KLOMEN NEDEN KULLANILIR?

Klomenin ne olduğunu öğrendiğimize göre neden kullanıldığını da bakalım… Klomen en başta yumurtlama bozukluklarının tedavi edilmesi amacıyla kullanılır.

KLOMEN NASIL KULLANILIR?

Tedavinin seyrine göre doktor tarafından belirlenen kullanımı dısında, genellikle 5 gün boyunca günde 1 kez kullanılmaktadır. Doktorun uygun gördüğü şekilde ve dozda hatta aynı zaman dilimi içerisinde alınması tavsiye edilmektedir. İlacı belirlenen saat içerisinde almayı unutursanız eğer hemen doktorunuzu aramalı uygun gördüğü şekilde hareket etmelisiniz.

KLOMENİN ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Her kadının vücut sistemi farklıdır.  Bu yüzden bazı kadınlarda hemen etkili olurken bazı kadınlar da ise doz düşük gelebiliyor bu yüzden sürekli doktor kontrolü altında kullanmak öneriliyor.

Klomen kullanan kadınlarda çoğul gebelik ihtimali de yaygın olarak görülmektedir. Klomen kullanarak sağlanan hamileliklerin %6 sın da çoğul gebelik ile karşılanmaktadır. Bunun sebebi ise yumurtalıkların normale oranla daha fazla uyarılması ve böylece daha fazla yumurtanın yumurtalıklardan salgılanmasıdır. Şunu da söylemeliyim ki klomen kullanarak hamilelik elde etmiş bir kadınla normal yoldan hamile kalan bir kadın arasında hiçbir fark yoktur.

=KLOMEN İLE HAMİLELİK ELDE EDİLMESİ NE YAPILMALIDIR AŞŞAĞIDAKİ NOT KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ..

Yumurtlama (ovulasyon) bozuklukları; 

Sağlıklı bir kadın her adet dönemi yani her ay yeni bir yumurta hücresi oluşturur. Fakat bazı kadınlar da oluşan problemler nedeniyle düzenli adet görseler bile yumurtlama bozukluğu oluşabiliyor. Düzenli yumurtlama olmadığı içinde bunu doktorunuzun gerekli gördüğü ilaçlar ile tedavi edilmesi gerekiyor.

NOT ; EĞER AŞILAMA YÖNTEMİYLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİYE ULAŞMAK İSTERSENİZ LİNKE TIKLAYIP ÖĞRENEBİLİRSİNİZ…

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !