Hamilelik

Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi

Hamile kalmak için en önemli olan gün yumurtlama (ovulasyon) dönemidir. Yumurtlamanın olduğu günlere yakın ve yumurtlamanın olduğu gün yaşanılan cinsel birliktelik sizin hamile kalmanızı kolaylaştırılacaktır ve hamile kalma olasılığınız artacaktır. Düzenli adet gören kadınlar da yumurtlama adet kanaması başlamadan gün önce gerçekleşmektedir. Yumurtlama gününü tespit etmenin en kolay yolu budur. son adet tarihinizden geriye doğru  gün sayarak hangi gün yumurtladığınızı bulabilirsiniz.

 

Bu hesapla 28 günde bir adet gören kadının yumurtlaması 14. gün olur, yani adetin ilk gününden başlayarak 14 gün sayması yeterli olacaktır.  Ve bu günden 2-3 gün önce başlayıp gün aşırı ilişki yaşamak hamile kalma şansını artıracaktır. (her gün ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı artırmaz aksine sperm kalitesini azaltacağı düşürebilir bu yüzden gün aşırı yani 1 gün ilişkide bulunup bir gün dinlenerek ilişki yaşamak size daha kaliteli spermler sağlayacaktır.)  Adet düzeniniz 28 gün değil de diyelim ki 35 gün de bir adet görüyorsanız sizin de yumurtlamanız 21. gün olacaktır.

 NOT: Adetleri düzensiz olan kadınlar da yumurtlama gününü tahmin etmek ise daha zordur. Ama her zaman adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce yumurtlama meydana gelir. 

  Üstteki tarifler hep sonraki adetten geriye doğru sayılacak şekilde verilmiştir yani (adet başlamadan 17-18 gün önce ilişkiye başlayın gibi). Çünkü yumurtlama gününün gelecek adete göre hesaplanması daha güvenilirdir. (Adetin ikinci dönemi yani yumurtlama-adet arasındaki luteal faz süresi 14 gün de sabittir.)

 

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !