Sağlık

Polikistik Over Sendromu Nedir

Polikistik Over Sendromu Nedir? Polikistik over yumurtalık kisti değildir. Ameliyat gerektirmez veya size zarar vermez. Hormonel bi hastalıktır. Polikistik overde kistler küçülmez veya kaybolmaz. 20 yıl sonrada gitseniz doktora o kistler orda duruyo olacaktır. Bir hastaya polikistik over dememiz için;

-Adet düzensizliği

-Erkeklik hormonu fazla olacak

-Ultrasonda çok sayıda kist

Bu 3 seçenekten 2 sini taşıyorsanız eğer size polikistik over sendromu (PCOS) tanısı konur.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU BELİRTİLERİ

-Adet düzensizliği

-Kıllanma, sivilcelenme

-Kilo verememe

-İnsülin direnci

Erkek tipi olmaması greken yerlerde kıllanmanız varsa örneğin çenede, yanaklarda faul bölgenizde ve göbeğinizde…

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNDA TEDAVİNİN AMACI

  • Dolaşımdaki androjen (erkeklik hormonu) azaltmak
  • Gebelik istemine yönelik tedavi
  • Endometrium (rahim iç tabakası) korunması
  • Normal kilonun korunmasını sağlamak
  • İnsülin direnci sonrasında çıkabilecek hastalıkları önlemektir

Gerekli olan bütün testler yapıldıktan sonra, Polikistik Over Sendromu teşhisi konulduysa eğer, tedaviye başlanması gereklmektedir. İlk olarak ve en önemlisi, eğer fazla kilo varsa, ilk olarak bu kilo verilmelidir, çünkü böylece diyabet yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi diğer hastalıklar daha rahat tedavi edilebilir. Ayrıca, tedavi sonunda hastanın da hamile kalma ihtimali de çok daha yüksek olacaktır. Tedavide ağız yoluyla alınan ilaçlar da kullanılıyor, Hamile kalmayı düşünmüyorsa hasta özellikle de doğum kontrol hapları kullanılıyor. Androjen üretimi bu ilaçlarla düzenlenip, adet döngüsünün düzenli olması sağlanıp, fiziksel değişiklikler, kısırlık ve akne sorunlarınıda düzeltmek için uğraşıyorlar.

Bazı vakalarda, kistlerin ameliyatla alınması gerekir. Ancak ameliyat, kistler oluştuktan sonra ilaç veya başka bir tedavi ile giderilemediğinde tercih edilen bir yöntemdir. Kistleri almak için gerçekleştirilen ameliyat aslında çok basit bir ameliyattır ve ciddi bir yan etkisi yoktur. Ayrıca ameliyat kısırlığı tedavi etmek için de mükemmel bir yöntemdir.

Diğer her hastalık türü de olabileceği gibi, Polikistik Over Sendromunun da hasta üzerinde değiştirici etkileri olabilir. Bildiğiniz gibi, kadınlar hamile kalmakta çok zorluk çekebilir veya kısır olabilirler.  Bildiğimiz gibi, gebe kalabilmek dünya çapındaki neredeyse her çiftin en büyük hayali oldu. Bu nedenle alınması gerekli önlemleri almalı ve eğer gerekliyse bir an önce tedaviye başlamalısınız. Polikistik Over Sendromu olan kadınlar endişelenmemeli ve kendilerini olumlu tutmalılar çünkü günümüzde, tıpta olan gelişmeler sayesinde bu hastalıkla baş etmek çok daha kolay ve tedavisi mümkün. Dünya üzerinde ki kadınların %90 ın da polikistik over sendromu bulunmakta ve kendiliğinden hamile kalmaktadırlar.

 

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !