Diyet Sağlık

En hızlı nasıl kilo veririm

Eğer sizde en hızlı nasıl kilo veririm diyorsanız doğru adrestesiniz. Önce neden kilo veremediğimizi öğrenelim.İnsan vucudunun sitemi bellidir aslında eğer ki biz vücudumuza yetecek kadar yani ihtiyaç duyduğu miktarda yiyip enerji sağlarsak hep aynı kiloda kalırız. Kilomuz da herhangi bir değişim olmayacaktır. Kilomuzu artırmak içinde tabiki sürekli yiyip yağ depolarına fazla yağ birikimi yaparak sağlarız. İhtiyacından az enerji alırsak, enerji yağ depolarından karşılanmaya başlar ve bir süre sonra kilo vermeye başlarız. Buda aslında bir nevi zayıflamamızın sebebi gereğinden az kalori almamız.

İşte biz size en hızlı nasıl kilo veririm sorunun cevabını söyleyceğiz. Tabi ki yazıldığı kadar kolay olmayacak biraz sabır ile siz de istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

İşte bizde bu noktada işinizi kolay kılacak bazı öneriler sunacağız. 

Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak 18 Öneri

Gelelim işe işin püf noktasına sizin de nasıl en hızlı kilo veririm diye yakındığınız aslında düşünüp karalar bağladığınız olayın çözümü 🙂 devam edin bakın aslında sizde kilo vermenin o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

1 – Ne Yediğinizi Not Alın: Bu adım bizim için çok önemli aslında çünkü günlük yediğiniz yemeklerin kalorisine göre hareket etmeye başlamalısınız.  çünkü haftada günde en çok hangi besinleri fazla tüketiyorsunuz bütün bunları not alırsanız eğer günlük beslenmenizi buna göre düzenleyebilirsiniz. (yapılan araştırmalara göre yediği yemeklerin her öğününü detaylı bir şekilde tutan insanların tutmayanlara oranla %15 daha fazla kilo verdiği ortaya koyulmuştur)

2 – Öğün Atlamayın: Öğünlerinizi atlamayın bir değişiklik yapmayın çünkü öğün atlamak demek bir sonraki öğünde daha fazla yemek yemek demektir. Normal olarak bu da kilo vermenize değil üzgünüm almanıza sebep olacaktır az ama sık yiyin 🙂

3 – Kendinizi Aç Bırakmayın: Kesinlikle kendinizi aç bırakmayın aç kalarak zayıflayan kimse yoktur çevrenizde varsa da zaten zayıftır ve bünyesi fazla yememeye alışkındır. Aksine yemek yememek size kilo aldırcaktır. çünkü aç kaldığınız için yukarda dediğim gibi hem fazla yiyeceksiniz hem deaç kalmanun stresi yüzünden vucudunuzda salgılanan hormonlar daha fazla yağ birikimi depolanmasını sağlayacaktır. Ayrıca aç kalarak yapılan diyetlerde genellikle verilen kilolar bi süre sonra fazlasıyla alınır.  Çok acıktığınızda yiyin uzun süre aç kalmayın. Size acıkmadan masaya oturun demiyorum buna dikkat edin sadece kendinizi aç bırakmamanız gerektiğini hatırlatıyorum.

4 – Su İçin: Su içerek bi insan nasıl zayıflayabilir değil mi ? yada en hızlı nasıl kilo veririm suyla diyorsunuz. tabiki de şöyle. Biliyoruz ki suyun kalorisi 0 (sıfır) dır. Miğdenizi suyla doldurarak uzun süre tok kalabilirsiniz ama sadece suyla. Diğer içeçeklerin içinde (kola, fanta gazoz, diyet içeçekleri) hepsindede şeker var ve bunlarda bol kalori demektir. Su için derken yemek yemeden sadece suyla durun demiyorum tabikide yemeklerden önce 1 bardak veya 1.5 bardak su içerseniz sizin yiyeceğiniz yemek miktari en aza inmiş olur.

5 – Kalori Hesabınıza %10 Ekleyin: Şu an buda ne dediğinizi duyar gibiyim 🙂 kısa ve özbi biçimde şöyle anlatayım. Diyelim ki siz günde hesaplamalarınıza göre günde 2000 kalori alıyorsunuz ve belirli bi zaman geçmesine rağmen kilo veremediğiniz fark ettniz değil mi gayet normal çünkü yediğimiz yemeklerin kalorisinin dışında yemek hazırlanırken ona eklenen yağ oranıda ekliyo o yüzden %10 da fazladan ekleyın .

6 – Kendi Diyet Listenizi Kendiniz Hazırlayın: İnternet sitelerinde bir sürü diyet listesi var. Bunun asıl sebebi bir çok insanın kendine göre bi liste oluşturmasıdır. Bu listelerden bakarak kendinize göre en uygun listeyi oluşturmak size daha kolaylık sağlayıp uymanızı sağlayacaktır böylece kilocuklara  hep birlikte elveda diyeceğiz 🙂

7 – Gerçekçi Hedefler Koyun: Diyete başlarken uçuk kaçık hedefler yerine örneğin ben 2 ayda 40 kilo veririm yada 1 ayda 15 kilo garanti vericem demek yerine daha makul ölçülerle başlayın kı bu süre zarflarının sonunda moraliniz bozulup diyetinizi etkilemesin. örneğin 1 ay için en fazla 3 diyin fazlası olursa bu sizi motive etsin 🙂

8 – Acıkmadan Yemek Yemeyin: Asla yapmamamız gereken bişey. kesinlikle en hızlı nasıl kilo veririm diyorsanız eğer ciddi anlamda acıkmadan o sofraya oturmayın. çünkü sofra neredeyse sürekli ortaya koyulabilecek bişey ve bizler acıkmadan sofraya oturursak bu bize fazladan kalori olarak yansır kilo vermek yerine alırız bu durumda. bu yüzden kesinlikle acıkmadan sofraya oturmuyoruz.

9 – Sevdiğiniz Bir Yiyeceği Feda Edin: Sizde ne  kadar zor bişey istediğimin farkındayım evet 🙁 ama bu sizin yararınıza olacak 🙂 şöyle bir düşünün neyi feda edebilirsiniz. Örneğin çikolatanız, cipsiniz veya asla bırakmam dediğiniz fast food bunlardan en az birinden bile vazgecerseniz bu bile sizin 1 ayda 4000-5000 kalori vermenizi sağlayacaktır. Kendi iyiliğiniz için bunu yapın 🙂

10 – Mutlaka Kahvaltı Yapın: Kahvaltı bir insanın olmazsa olmazıdır ve en önemli öğünüdür. Kahvaltı  yapmadan güne başlarsak eğer vucut bulunduğu uyku halinden ayrılıp güne başlaması zor olur ve hala uyuyomuşçasına metabolizmamız yavaşlar.

11 – Hareketi Artırın: Bunun kadar kolay bişey yoktur heralde 🙂 Ne kadar çok hareket o kadar çok kalori yani kısaca şöyle diyebiliriz…

ÇOK HAREKET =ÇOK KALORİ YAKIMI= ÇOK KİLO VERMEK 🙂

Eğer ki kalori miktarınızı azaltamıyorsanız, çok hareket edin ki aldığınız kaloriler bu şekilde yansın güzellerim…

12 – Kendinize Yardımcı Olun: Elimizin altında ki bütün o abur cuburları atıyoruz ve evimize bi daha almıyoruz. Neden mii çünkü acıktığınız anda eliniz yemeğe değil hazır olan o ufak atıştırmalıklara gidecek ve bir lokmadan bişey olmaz dediğimiz o lokmalardan dağ gibi kilolarımız olacak. işte tamda bu yüzden kendi küçük kalorisi büyük yemekleri hayatımızdan çıkarıyoruz.

13 – Rafine Şekeri Hayatınızdan Çıkarın: Kilo almamızın baş tacı olan şekeri hayatımızdan uzaklaştırmanın tam zamanı. Sadece yediğimiz meyveler ve sebzelerden aldığımız şekerler bile bizim için yeterli olacaktır. Şeker sadece kilo için değil sağlığımız açısından da büyük zararlar içeriyor.

14 – Stres Yapmayın: Bu yaşadığımız dünya içerisinde imkansız gibi bişey… Hemen hemen herşey bizim için stress kaynağı. Eğer ki kilo vermek istiyorsanız stressten uzak durmaya gayret edin. Kiloyla stresin ne alakasımı var hemen açıklayalım… Yaşadığımız stress yüzünden vucudumuzdan salgılanan hormanlar  kan şekerimizin yükselmesine ve böylece daha çabuk acıkmamıza yol açar.

15 – Uykunuzu Alın: Normal değerlerin altından az uyuyorsanız eğer vucudumuzda gerekli enerjiyi geri kazanmak için beynimize gönderdiği sinyallerde daha fazla enerji üretmek isteyecektir bu enerjiyide yine yemek yiyerek kazanmamızı sağlayacak ve yine ekstradan kalori alımıyla kiloya sebep olacaktır.

16 – Karbonhidratı Azaltın: Karbonhidratlı yiyecekler çok çabuk sindirilir ve glikoza dönüşür. Bu yüzden karbonhidratlı besinlerde tokluk hissi çok uzun sürmez ve hemen acıkırız.

17 – Daha Küçük Tabaklar Kullanın: Yapılan araştırmalara göre bi insan tabağın içinde ki yemeğin hepsini bitirme hissine sahip. Bu yüzden tabağımızı ne kadar küçük tutarsak doyma hissimiz de ona göre olup kilo vermenize yardımcı olacaktır.

18 – Hormonlarınızı Kontrol Ettirin: Bütün bunları deneyipte hala kilo veremediniz mi? O zaman yapacağınız tek şey kalıyor. En yakın zaman da bir hastaneye gidip hormon testi yaptırıp ona göre hareket ediyoruz. Çoğu zaman kadınlarda ki tiroid hormonu veya yine kadınlarda ki östrojen ve erkeklerde ki testesteron hormonu düzensizlikleri de kilo vermeyi zorlaştırır.

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !