Cinsellik Hamilelik

hamilelikte cinsel ilişki

Evet anne adaylarımız kucağımıza almadan geçireceğimiz bu 9 (dokuz) aylık süreçte bizi cinsellik açısından neler bekliyor bir göz atalım bakalım. Hamilelikte cinsel ilişki , hamilelikte cinsel ilişki zararlımı, hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları, hamilelikte cinsel istekte azalma sebepleri bakalım bu sorularımızın cevapları nasılmış 🙂

Hamilelikte cinsel ilişki ve istekte azalma sebepleri : Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayında cinsel isteklerde artış meydana gelir fakat üçüncü aydan sonra cinsel arzularda artış görülmez.

Hamilelik sürecinin ilerlemesiyle bulantı, kusma, midede ekşime ve yanma hissi, halsizlik, hazımsızlık gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan cinsel istekte azalma ve cinsel ilişkide performans düşüklüğü meydana gelir. 

Hamilelikte cinsel ilişki zararlımı: Erken hamileliğin ilk haftalarında girilen cinsel ilişkilerin düşükle sonuçlanması, ileri hamilelik haftalarında girilen cinsel ilişkilerin erken doğum tehdidine yol açabileceğinden bahsedilmesi için ise tıbbi bir gerekçe bulunmaz. Doktor aksini iddia etmediği süre içerisinde hamileliğin hiç bir döneminde cinsel ilişkinin bir zarari yoktur. Peki cinsel ilişki ne zaman kesilmeli hamileliğin 36 ve 37. haftalarından sonra cinsel anlamda kısıtlamalar gerekebilir. Çünkü anne adayının karnı oldukça büyümüştür ve anne adayının hareket etmesi bile zorlaşmaya başlamıştır.

Sonuç olarak hamileliğiniz normal seyrinde ilerlediği, kendinizi iyi hissettiğiniz ve yeterince istekli olduğunuz sürece hamilelikte cinsel yaşam tehlikeli değildir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları: Anne adayının üstte olduğu, rahat bir oturma pozisyonunda olduğu için vücut hareketlerini kendisine göre ayarlayabilir, elleriyle babanın dizlerinden destek alarak yukarı kalkışları kolaylaştırıp inişleri kendi vücut ağırlığına göre rahatça sağlayabilir. Hamilelikte en güvenli cinsel ilişki pozisyonlarından birisidir.

Diğer bir pozisyon ise yan yatma pozisyonudur. Çünkü çok daha az enerji harcanır ve hamileliğin bütün evrelerinde bu pozisyon uygulanabilir. 

HAMİLELİĞİN EVRELERİNE GÖRE POZİSYONLAR

İLK 3 AYLIK DÖNEM

Cadell, “Eğer misyoner pozisyonu seviyorsanız vazgeçemiyorsanız ve bebeğinize de zarar vermekten korkuyorsanız, o zaman bu pozisyon sizin için en doğrusu” diyor. Bu poziyonu 20. haftaya kadar uygulamanızda bir sakınca yoktur.

İKİNCİ 3 AYLIK DÖNEM

Bu pozisyon ikinci 3 aylık dönemde tam size göre, ama bu pozisyon sizi hem dinlendirecek, hem de daha fazla hissetmenizi sağlayacaktır.

ÜÇÜNCÜ 3 AYLIK DÖNEM

Bu pozisyonda yan yatarken karnınız hiç bir şekilde size engel olmayacaktır ve tamamen sizi kontrolünüz altınızda bir birleşim gerçekleşecektir.

Bu pozisyonlarda kontrol tamamen annede olduğu için sorun teşkil etmeyecektir.

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !