Pratik Bilgiler

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Her yıl olduğu gibi bu yılda kış kapıya dayandı ve herkesin aklında yine aynı sıkıntı Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri. Her yıl tekrar tekrar aynı yazıları ve aynı tasarruf yöntemlerini okusak bile acaba yeni bir yöntem çıktı mı diye sürekli bakıyoruz.

Doğalgaz Tasarruf Cihazları İşe Yarıyor Mu?

İnternette ya da televizyon reklamlarında çok sık karşılabiliriz. Doğalgaz’da %30 varan tasarruf sağladığını iddia eden bu cihazlar tamamen palavra. Bu tür reklamlara ve cihazlara kesinlikle itibar etmeyiniz. Çünkü cihaz ile elde edilecek bir tasarruf yöntemi yok.

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Uygun Kombi Kullanımı

Doğalgaz tasarruf yöntemleri arasında yer alan en önemli başlık yeni bir kombiye sahip olmaktır. Yeni kombiler eski kombilere oranla %50 daha fazla tasarruf sağlamaktadır. Eğer ki eski bir kombi kullanıyorsanız tasarruf yapma fikrini aklınızdan çıkartın.

Çünkü eski kombilerde yoğuşma olayı neredeyse %50 falan. Yeni teknoloji bir kombiye verdiğiniz parayı ettiğiniz tasarruf sayesinde faturalardan amorti edeceksinizdir. 2018 yılında piyasaya sürülen tam ve çok yoğuşmalı kombiler tam bir tasarruf kombileridir.

Yalıtım

Yalıtım, yeni teknoloji bir kombiden sonra en önemli tasarruf yöntemidir. Binanızın yalıtımı olması sizin faturalarınıza büyük bir artı olarak yansımakla birlikte, daha fazla ısınmanızı sağlayacaktır.

Peteklerin düzenli temizliği ve bakımı

Kışa girmeden ve kombiyi çalıştırmadan önce kesinlikle peteklerinizi temizletin. 100-200 liraya yapılacak bu işlem size çok büyük tasarruf ve yüksek ısınma sağlayacaktır. Yaktığınız paraya değecek bir ısınma sağlayacaktır. Çünkü yağ ve kir bağlayan petekler bünyelerine daha az su alır ve daha az ısınma sağlar.

Kombinin kapatılması

Genelde sabah gidip akşam geliyorum diye düşünen kesim, sabah giderken kombiyi tamamen kapatıyor. Bu çok yanlış bir yöntemdir. Siz kombiyi tamamen kapattığınızda evle birlikte peteklerde tamamen soğumaya geçer ve petekleri ısıtmak için kombi çok daha fazla güç harcar. Bu da demek oluyor ki daha fazla yakacaktır.

Bundan dolayı sabah giderken kombiyi kapatmak yerini ısı ayarını düşürün. Normal kullandığınız ısı ayarından 10 derece altına çekin. Bu sayede ev ve peteklerde soğuma değil ılıma olacaktır. Belirli bir seviyede ısı korunmaya çalışacak ve kombi daha az güç harcayacaktır.

Kullanılmayan Odaların Peteklerini Kapatma

Bu yöntem mantık açısından bakıldığında mantıklı olabilir ancak, kullanılmayan petekleri kapatılmamalıdır. Sadece derecesi düşürülmeli yani kısılmalıdır. Çünkü petek kapatılırsa petek içerisinden geçen su da belirli bir soğuma oluşacak ve o soğuğu kapatmak için kombi sürekli çalışma ihtiyacı duyacaktır.

Peteğinizi kısarsanız peteğin içerisinden geçen suyun sıcaklığı bir süre korunabilecektir.

Tasarruf yöntemlerimizden bu kadar umarım bu yöntemler sayesinde Doğalgaz Tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !