Cinsellik

cinsel isteksizliğe neden olan faktörler

Cinsel isteksizliğe neden olan faktörler değişiklik gösterebilir!  Cinsel isteksizliği kişinin cinsel arzularının azalması olarak tanımlayabiliriz. Cinsel isteksizliğin temel belirtileri, cinsel birlikteliğin ve birliktelik sayısının azalması bunların belirtisidir.  Bu soruna neden olan bir çok problem var.  Bu nedenlerin çoğu bir uzman doktor yardımıyla çözülebilirken, bazıları ise sadece kendi çabalarınızla çözülebilir. Öyleyse cinsel isteksizliğe sebep olan etkenler neler?

-İlaçlar

-Vitamin eksiklikleri

-Depresyon

-Fiziksel yorgunluk

-Aşırı alkol ve sigara kullanımı

-Karşılıklı ilgi ve isteğin azalması

-Beslenme alışkanlıkları

cinsel isteksizlik

İLAÇLAR

Kullanılan ilaçlar özellikle de uzun süre düzenli kullanılan ilaçlar, cinsel isteksizliğin en önemli nedenlerinden biridir. En zarar verici olan ilaçlar ise antidepresanlardır. Düzenli kullanılan antidepresanlar ve ilaçlar cinsel isteksizliği önemli derecede tetikliyor. Bir örnek daha verecek olursak bu ilaçlara, tansiyon ilaçları da düzenli kullanımda cinsel isteksizliğe neden oluyor.

VİTAMİN EKSİKLİKLERİ

Cinsel isteksizliğe neden olan faktörlerden biri de vitaminlerdir. Vitaminlerin bu  yönde oldukça etkilidir.  Özellikle B12 eksikliği cinsel isteksizliği çok etiliyor. B12 eksikiğinizin olup olmadığını en yakın hekime gidip kontrol ettirmelisiniz.

DEPRESYON

Psikolojik rahatsızlıkların bir çoğu cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır. Duygu ve durum bozuklukları, anksiyete gibi rahatsızlıklar kişide libidoyu azaltır bu yüzden cinsel ilişkiden uzaklaştırır. Uzman hekime giderek çok rahat bu durumdan kurtulabilirsiniz.

FİZİKSEL YORGUNLUK

Aşırı tempolu bir şekilde çalışmak ve tempolu bir şekilde günün devam etmesi cinsel isteksizliğe sebep olur.  Bu yüzden gün içerisinde cinsel hayata zaman ayıramamaktadır  buda kişileri cinsel ilişkiden uzaklaştıır.

cinsel isteksizlik

AŞIRI ALKOL VE SİGARA KULLANIMI

Sigara alkol gibi zararlı maddeler insan vucuduna ve iç organlarına çok zarar verir. Bu kadar zararlı maddelerin cinselliği de olumsuz katkıların olması haliyle kaçınılmaz olmaktadır.

KARŞILIKLI İLGİ VE İSTEĞİN AZALMASI

Çiftler bazen birbirlerine olan isteklerini ve ilgilerini kaybedebilirler.  Bunun nedeni ise ilişkilerin monotonlaşması ve tekdüze ilerlemesidir.  Kaybettiğiniz heyecanı yeniden kazanılması bu problemin ortadan kalkamasını sağlayacaktır.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Beslenme alışkanlıkları da tabiki cinsel isteksizliği etkileyen faktörlerden biridir. Sürekli fast food tüketen bir kişide cinsel isteksizliğin oluşması muhtemeldir. Düzensiz yeme alışkanlıkları düzensiz öğünler ve zararlı yiyecekler bu sorunun nedenlerindendir.

 

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !