Sağlık

Bir damla kan geldi orucum bozulurmu

Bir damla kan geldi orucum bozulur mu? Evet arkadaşlar sizin gibi bir çok kadının merak ettiği bir konu bu. Gelelim bu konuya açıklık getirmeye.  Oruç tutmak isteyen kadınların en çok merak ettikleri konu niyet ettikten sonra gelen adet lekesi durumunda orucun bozulup bozulmadığıdır Evet gelelim sizden gelen en çok sorulan soruları cevaplamaya… 

Adet lekesi ve oruç hakkında en çok sorulanlar:

1)Oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu?

2)Ara kanama oruç bozar mı?

3)Adet öncesi kahverengi akıntı orucu bozar mı?

4)Adet lekesi gelirken oruç tutulur mu?

5)Adetin son günü oruç tutulur mu?

6) Sarı akıntı orucu bozar mı?

Şimdi gelelim sorularımızın cevaplarına. Hadi başlayalım

Oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu: Kısacası EVET, fakat bunu değiştiren bir çok etken vardır. Mesela adet bitimi sonrası kan gelmesi orucu bozmaz. Oruç tutmaya niyet etmiş kadınlarda oruçlu iken oluşan lekelenmelerde orucunu hemen bozmaması gerekmekte. Eğer kanama miktarı bir nohut büyüklüğünde ise oruç bozulur. Fakat adet kanamasının nohut büyüklüğünden daha küçük olmasında oruç bozulmaz ve kazasının kılınmasına da gerek kalmaz.

Ara kanama oruç bozar mı? :  Kadınlar da oluşan ara kanamalar orucu bozmaz. Ama adet bitimi 3 ile 10 gün sürer Ara kanama ise başka bir hastalığın sebebi olduğu için oruç bozulmaz.

Adet öncesi kahverengi akıntı oruçu bozar mı? : Adet gününüzün gelmesine yakın olan kahverengi akıntı adet geleceğinin belirtisi olduğu için adet başlamış sayılır ve oruç tutulmaz.

Adetin son günü oruç tutulur mu? : Aslında bu tamamen size kalmış bir durumdur. İçinizde oluşan bi şüphe varsa bu durumu riske atmak yerine orucunuzu kaza yapmanız doğru olur.

Sarı akıntı orucu bozar mı? : Evet, Sarı lekelenme veya akıntının oluştuğu dönemde oldukça önemlidir. Adet zamanı oluştuysa evet oruç bozulur ama sonra oluşan bi akıntıysa oruç tutulur. Adet döneminde gelen akıntı hangi renkte olursa olsun oruç bozulur.

 

 

 

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !