Sağlık

Ara adet kanaması nedir?

Normal şartlar altıında üreme çağındaki kadınlar her ay bir kez yumurtlar ve o ay folikülden çıkan yumurta, sperm ile birleşerek döllenir. Döllenme gerçekleşirse hamilelik oluşur. Döllenme gerçekleşmez ise adet kanaması oluşur ve hamilelik oluşmaz.  Bu adet kanaması oluşabilecek hamilelik için rahmin iç dokusunu kalınlaştırarak kendini hazırlar ama hamilelik oluşmazsa rahim kalınlığı kendini kanama olarak dışarı atar.

Adet kanaması ile tamamen kendini temizleyip yenilenen rahim iç dokusu bir sonraki adet dönemine kadar kendini oluşabilecek hamilelik durumuna hazırlar.  Kendini hamilelik için hazırlayan rahim yine gebelik oluşmazsa yine kanama oluşacaktır.  Bu adet kanamalarının en az 21 en fazla da 35 gün arayla gerçekleşmesi ve en az 3 en fazla da 7 gün kanama oluşması gerekmektedir.  Bu yüzden 7 günden fazla 3 günden az süren adet kanaması normal olarak karşılanmamalıdır. Ve adetiniz bu şekilde oluyorsa en yakın zaman da bir uzman doktora görünmelisiniz.

Kanama sebepleri

Özellikle de adet dönemi dışında ki zamanlarda yaşanan vajinal kanamalar kesinlikle normal karşılanmaz ve bir anormallik olduğu görülür.  Ara adet kanamaları olarak adlandırılan bu kanamalar için kesinlikle doktora gidilmelidir.

Anormal rahim kanamaları nelerdir?

-Normal adet dönemleri arasında yaşanan kanamalar,

-Cinsel ilişkilerden sonra olan kanamalar,

-Adet döneminin herhangi bir zamanında damlama, lekelenme şeklindeki kanamalar

-Adet kanamasının normalden daha fazla miktarda veya daha uzun olması

Her yaştan ve her sağlık durumundan kadında zaman zaman ara adet kanamaları ya da anormal adet kanamaları olabilir. Her kadının adet dönemlerinin aksaklık gösterdiği dönemler olabilir ama altında yatan sebebi araştırıp ciddi bir sorun olup olmadığını araştırmak gerekir. Yeni adet gören kızlar da adet düzensizliği ilk yıllar da normal olarak kabul edilebilir. Ama 35 yaşından sonraki kadınlarda menepoza yaklaştıkça onlarda da düzensiz kanamalar normal kabul edilir. Önemli olarakta şundan bahsetmeliyim ki sebebi belli olmayan ara kanamalar olması, adetlerin düzensiz olması ve kanamanın yoğun olması gibi anormallikler mutlaka bir uzman hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Ara kanama

Anormal kanamalar ve ara adet kanamaları neden olur?

Üreme çağındaki kadının anormal veya ara adet kanamalarına sebep olacak çok fazla faktör bulunmaktadır. Bu tür vakalar değerlendirilirken uzman doktorlar özellikle yaş grubuna dikkat eder. Bu kanamalar da kadının yaşı, cinsel ilişki durumu, sıklığı sorunun ne kadar süredir devam ettiği gibi faktörler etkilidir. Bu kanamalara sebep olacak diğer faktörler;

-Gebelik

-Düşük

-Dış gebelik

-Doğum kontrol yöntemlerinden kaynaklanan sorunlar

-Rahmin veya rahim ağzının iltihaplanması

-Miyom ve polip gibi oluşumlar

-Pıhtılaşma bozuklukları

-Rahim ve rahim ağzı kanseri

-Şeker hastalığı

-Tiroit bezi sorunları

 

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !