Sağlık

Aft Nasıl Geçer

Ağızımız da çıkan dilimiz de oluşan aft nasıl geçer? Evet arkadaşlar ağıza düşman olan bu küçük canavarlar hayatımızın kabusu… kimi zaman yemek yiyemez olurken, bazen daha kötüsü konuşamaz ağzımızı açamaz hale geliyoruz… Peki bu yaralardan en kolay şekilde nasıl kurtuluruz?

AFT NEDEN OLUŞUR?

Ağız içindeki mukoza tabakası üstünde, kırmızı oval sınırlı yaralar halinde görülen minik yaralardır aft. İstatistiklere göre kadınların erkeklere oranla bu yaralara daha yatkın olduğunu gösteriyor. Aft aslında genellikle; yanak ısırma, dudak yeme veya darbe sonucu ağız içinde oluşan açık yaralar, baharat, çikolata, kahve gibi çeşitli gıdalara karşı hassasiyet, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, hormon dalgalanmaları, bazı diş macunları ve gargara suları nedeniyle oluşmakla birlikte bunlardan farklı bir nedenden dolayı da görülebilir.

AFTIN DİĞER NEDENLERİ..

  • Helicobacter Pylori
  • Ülseratif Kolit
  • Çölyak Hastalığı
  • Zayıf Bağışıklık Sistemi
  • Ağız Bakım Ürünleri
  • Adet Dönemi
  • Vitamin ve Mineral Eksiklikleri
  • Bazı Gıdalar
  • Kırık Diş

Aft İçin Doktora Ne Zaman Gitmeliyiz?

Aslında küçük ama sık sık tekrarlayan aftlar için mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü aftlar sürekli tekrar eden yaralar değillerdir. Aftın bulunduğu yerdeki yara çok acıyorsa ve ağrıyı kontrol altına alamıyorsanız, aftınıza ishal eşlik ediyorsa eğer mutlaka doktora görünmelisiniz çünkü sistematik bir rahatsızlığınız olabilir. 3 haftadan uzun süren aftlar için doktora gitmelisiniz. Uzun süreli yaralar için ağız kanseri taraması gerekebilir. Bağışıklık sistemini veya bağırsakları etkileyen bir rahatsızlığınız olup olmadığını kontrol edilmelidir.

AFT TEDAVİSİ

Tabiki de öncelikle aftın sebep olduğu rahatsızlığa göre bi tedavi başlanmalıdır. Belki de kullandığınız ağız bakım ürünlerinde dolayı bile oluşmuş olabilir. Aft tedavisi için evde kullanabileceğiniz yöntemler tabiki de var ama bu yöntemleri bir süre kullanmanıza rağmen yaralarda herhangi bir iyileşme göstermiyorsa kendi kendinizi tedavi  etmek yerine bir doktora gitmekte fayda var. Bu yöntemlerden bi tanesi 250 ml suyla karıştırdığınız yarım çay kaşığı tuzla ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Yakınınız da bulunan bir eczaneye giderek bir merhem alabilirsiniz, ama bilmelisiniz ki kulladığınız ilaçlar vucut alıştığı için  bir müddet sonra aynı hızla iyileşme sağlamayacaktır. KENACORT-A  ilk kullanımda müthiş etki sağlayacktır. Ağızda bulunan aftı uyuşturarak ağrısını bir jilet gibi kesecektir. ve tabi ki ORALDİN çözelti afta yemeklerden sonra sürüyorsunuz ve 15 dakika boyunca hiçbişey yiyip içmiyorsunuz. İlk kullanımda gözlerinizden yaş gelecek kadar bi acı hissediyorsunuz ama sonrasındaki hissizlik oluşuyor. Tabiki bu ilaçları doktorunuza veya da bi eczaneye danışmadan kullanmayınız… [ads]

1 SAATTE EVDE HAZIRLAYACAĞINIZ KÜR AFTTAN KURTULUN!

Tek yapmanız gereken şey, sumak ile hazırlayacağınız kaynamış suyu gargara yapmak olacaktır. İşte ağız yarasından 1 saat içerisinde kurtaracak yöntem…

Malzemeler: 1 yemek kaşığı sumak,1 bardak su 

Hazırlanışı: Bir kabın içerisine vermiş olduğumuz iki malzemeyi koyun ve kaynatın. Sonrasında gargara yaparak diş etlerinize de ağızdaki aft yaralarına da faydalı olan bir karışımı elde edebilirsiniz. Aynı zaman da Ağızda oluşan beyaz yaralara tuz da bastırılabilir. Tuz direkt olarak yaralara bastırılabileceği gibi tuzlu su ile gargara yapmakta ağızdaki beyaz yaraların geçmesini sağlayacaktır. Yaraya tuz bastırmak oldukça acı veren bir yöntem olsa da yaralar üzerinde etkili olacaktır. Günde 3 defa uygulandığında ağız yaralarından,kısa sürede kurtulmak mümkün olacaktır. Aynı işlem sirke ile de yapılabilir.

 

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !