Sağlık

Adet Günü Hesaplama

Adet günü her kadında değişiklik gösterir. Ama genel olarak 28 günde bir adet gören kadının yumurtlama günü 14.  gündür. Ve yumurta hücresinin gelişimi ilk 14 gün sürekli değişiklik göstermektedir.  Buda adet gününün değişimine sebep olabilmektedir.

Yumurtlama gerçekleştikten sonra ki adet kanaması günü genellikle sabittir. Bu süre yaklaşık olarak 14 gündür.

Adet günü hesaplama ;

Örneğin; 27 günde bir düzenli adet gören bir kadının yumurtlama gününü 14. gün olarak varsayarsak, 27-14=13 bu kadın 13. veya 14. gün olduğunu hesaplayarak bulabiliriz.

Adet kanaması süre ve miktarı kadından kadına değişiklik göstermektedir. Adet kanaması genellikle 3 ila 7 gün sürmektedir. Bazende yine kişiye göre 10 günde sürebilmektedir. Adet kanaması miktarı ise 30-70 ml arası olabilmektedir.

İlk adet kanaması 12-14 yaşlarında başlar, kesilmesi ise yani menepoz 45-50 yaşlarına kadar sürebilmektedir.

Adet Günü

Adet ağrısına ne iyi gelir;

Adet günü geldiği zaman bolca dinlenmek gerekir. Ani ve aşırı hareketlerden kaçınılması gerekir. Adet zamanı olabildiğince ayaklarımızı ve karnımızı sıcak tutmak adet günü sancısını oldukça azaltacaktır. Adet kanaması tam gelmediği zaman da oldukça ağrı olabilmektedir.

Adet söktürücü bitkiler;

Adet kanamasını söktürmek ve söktürmeye destek olmak için civanperçemi, papatya, maydanoz, nane, nergis, safran, kimyon, anason, rezene, havuç tohumu, karabaş otu, adaçayı gibi bitkiler bitki çayı olarak tüketilebilir.

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !