Sağlık

adet düzensizliği

Adet düzensizliği bütün kadınların neredeyse ortak sorunu.. Kadınlarda hormonların dengeli çalışması sonucu her ay düzenli regl görme eylemi gerçekleşir.  Kadınlar da üreme adet görmeyle bağlantılıdır. Adet görmek kadınlarda üremenin her an değil de yumurtlamanın zamanlarında olmasını kesinleştirir.  Hormonlar adet görülmeye başladıktan sonra birkaç yıl boyunca belirli bir düzene giremeyebilir ve bu yüzden adet düzensizliği görülmesi normaldir.  Gelelim adet düzensizliği nedenlerine…

  ADET GÖRMEK NE ANLAMA GELİR ?

Adet görmek; rahim içi dokusunun endometrium (kanama) ile dökülmesi vucuttan atılması demektir. Adet görme 3 evre de gerçekleşir. Bunlar;

  1. Foliküler Faz: Yumurtanın seçildiği ve 20 mm çapa ulaşana kadar olgunlaştığı dönemdir.
  2. Ovulasyon Fazı: Olgun yumurtanın küçük bir patlama şeklinde yumurtalıktan atıldığı dönemdir.
  3. Sekretuar Faz:  Gebe kalınması halinde embriyonun yerleşmesine kadar rahim içinin hazırlandığı dönemdir.

  NORMAL ADET MİKTARI NEDİR?

Normal adet kanaması 2-8 gün arası sürmektedir ve günde ortalama 3 ped kanama olmaktadır. Fakat spiral kullananlarda ise bu süre 10 günü, günlük kanama ise 4 pedi bulabilmektedir Adet kanamasının fazla olması vucuttaki kirli kanın atılması anlamını taşımıyor. Adet görürken fazla kanama olması kansızlık başta olmak üzere bir çok sorunuda beraberinde getirir.  Adet görürken ağrı kesici kullanılması kan miktarını azaltabilmektedir.

ADET DÜZENSİZLİĞİ, AŞIRI MİKTARDA VE UZUN SÜRMESİ

Adet düzensizliği, aşırı miktarda kanama ve uzun sürmesi durumunda, başta yumurtlama olmak üzere, hormon bozuklukları, myom, polip, hiperplazi, kanser, enfeksiyon, dış gebelik, ilaç kullanımı, tiroid bezi hastalıkları, adenomyosis bu tarz hastalıkların olup olmadığı araştırılmalıdır. Tanı için 35 yaş ve üzerinden sonra adet düzensizliği olursa rahim içinden parça alınıp biopsi yapılması gerekebilir.

Adet düzensizlikleri ne demektir?
Adet düzensizlikleri;
Adet kanamasının normal periyodunun dışında olması : (adetlerin beklenenden önce veya sonra gelmesi) ,
Adet kanamalarının beklenenden önce olması “polimenore”, beklenilen gün, ay döneminden sonra olması “oligomenore” olarak isimlendirilmektedir.
Adet arası kanamalar ise “metroraji” (ara kanama) olarak da bilinmektedir.

Adetlerin pıhtılı olması (Adet döneminde parça düşürme),
Adetlerin normalde fazla olması “hipermenore” olarak isimlendirilir. Adet kanamasının pıhtılı şekilde olması da normalden fazla olduğunu yani hipermenore olduğunu gösterir. Çünkü normal de adet kanı içinde pıhtı hücreleri bulunmadığından adet kanı pıhtılaşmaz.
Adetlerin ağır ve sancılı  olarak geçmesi (sancılı, gerginlik ve bulantı yaparak geçmesi),
Adetlerin yoğun şekilde ağrılı geçmesine ”dismenore” adı verilir. Dismenorenin organik veya organik olmayan pek çok sebebi vardır.
Adetlerin normalden uzun sürmesi (8 günden uzun kanamalar)
Normalde adet kanaması 2 ile 8 gün arasında sürer ve kesilir. Reglin 8 günden uzun sürmesi “menoraji” olarak tarif edilir ve normal değildir. 

 

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !