Hamilelik

Bebek hareketleri ne zaman hissedilir

Hamileliğin her evresinde farklı telaşlar meraklar vardır. İlk zamanlarda Acaba hamilemiyim? düşüncesiyle başlayan bu merak zinciri, Acaba cinsiyeti ne? bebek hareketleri ne zaman hissedilir, ne zaman doğacak gibi sorularla devam eder.  Bizde sizler için bu konuyu arastırıp sizlere sunduk.

Bebek hareketleri ne zaman hissedilir?

Bebek hareketleri aslında anne karnında 7. ve 8. haftalarda baslar ama anneler bunu hissedemezler. Çünkü bebeğimiz bu dönemlerde oldukça küçüktür. Zaman geçtikçe gelişen büyüyen bebeğimizin hareketleri daha belirgin bir hal alır. 16. ve en geç 22. haftalar arasında her anne bebeğinin hareketlerini hissetmeye baslar 🙂

Tabi ki bu haftalardan önce bebeğin hareketlerini hisseden annelerimiz de var. Bu anne adaylarımız ikiz veya çoğul gebeliğe sahiptir.

Bebek hareketleri anne yatarken veya otururken daha fazla hissedilir.  Ve şunu da söylemeliyim ki zayıf anne adaylarımız, kilolu anne adaylarına oranla bebeğin hareketlerini çok daha erken ve sık bi şekilde hissederler.

bebek hareketleri

Anne Karnındaki Bebek Hareketleri Nasıl Hissedilir? Neye Benzer?

Aslında anneden anneye değişen çok farklı bir histir. Kimi anne hiç beklemediği anda hisseder ve bunu bağırsaklarındaki gaz zanneder.  Özellikle ikinci trimesterde gelişen ve büyüyen bebeğimiz elleriniz kollarını ayaklarını ve bacaklarını hareket ettirdikçe annenin karın duvarına çarpar. Bu küçük kıpırdanmalar ilk baslarda anneyi fazlasıyla mutlu eder fakat son aylarda dahada güçlendiği için anne adayını rahatsız dahi edebilir.

Bebek hareketleri Hangi Sıklıkla Hissedilir?

Hamileliğin ilk aylarında hareketler hafif ve seyrektir.  Hareketleri günde bi kaç kez hissedebilirsiniz. Bu hareketlerde ard arda hissedilmez hareketlerin arasında uzun zaman vardır. Bebeğiniz aslında daha fazla hareket ediyodur ama daha küçük olduğu için siz bu hareketin hepsini hissedemezsiniz. Ayrıca bir diğer bilgiye görede son trimesterde anne adayının hissettiği hareket sayısı ortalama saatte 3o tanedir Bebeklerin anne karnında en keyifli ve kıpır kıpır olduğu saatler ise 21:00 ile 01.00 arasındadır.Bebeklerimiz aynı zamanda büyüdüğünde sese, dokunmaya ve annenin kan şeker seviyesine görede hareketlenebilmektedir.

 Hafta Hafta Bebek Hareketleri

12.HAFTA:  Aslında bebeğiniz çoktan hareket etmeye başladı bile. Ama henüz çok küçük olduğu için bu hareketler sizin hissedebileceğiniz kadar kuvvetli değil.

16. HAFTA: Bazı anne adaylarımız yavas yavas hissedebilir. Ama ilk gebeliğini yasayan anne adayımız için bu bağırsak sesi yada gaz olarak algılanabilir.

20.HAFTA:Tam anlamıyla bu haftada açıkça hissedilir.

24.HAFTA: Anne adaylarımız bebeklerinin hıçkırıklarını bu aylarda hissedebilir.

28.HAFTA: Bebeğimizin en hareketli olduğu haftadır. Sık sık döner ve tekmeler 🙂

36.HAFTA: Bebeğimiz büyüdüğü için son zamanlarda yerininde dar olmasından kaynaklı hareketlerinde azalma olması normaldir. Ancak bu aylarda anne adayımız bebeğini sıkı takip etmelidir.

Yazar Hakkında

Gamze Bozkurt

Maliye mezunu, evli ve mutlu :)

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıkla

Facebook’tan Takip Edin !